Rozwój technologiczny, choć czasami kontrowersyjny, znacząco ułatwia pracę oraz życie codzienne. Technologie znajdują również zastosowanie w edukacji, zaczynając od znanych już wszystkim tablic interaktywnych a kończąc na wciąż raczkującym m-learningu. Możliwość przeniesienia nauki do internetu okazała się korzystna nie tylko dla szkół, ale też dla firm, które regularnie szkolą pracowników. Przyjrzyjmy się temu, jak nowoczesne technologie w edukacji odmieniają jej oblicze.
Nowoczesne technologie w edukacji z iSpring Learn — przygotuj interaktywne kursy, które angażują i rozwijają umiejętności pracowników.
Rola nowoczesnych technologii w edukacji
Nowoczesne technologie mają wiele różnych zastosowań, ale tym razem skupimy się na tych, które uznajemy za najważniejsze.
Zwiększanie dostępności i inkluzywności
Inkluzywność to gorący temat w ostatnich latach i podejście, do którego dąży większość szkół i miejsc pracy. Polega na eliminacji barier oraz dyskryminacji i tworzeniu środowiska, w którym każdy czuje się mile widziany. Nowoczesne technologie wykorzystywane w edukacji wspierają dążenie do inkluzywności i dostępności. Umożliwiają naukę osobom, które z różnych względów nie mogą korzystać z tradycyjnych metod nauki. Dzięki technologii osoby niepełnosprawne mają dostęp do tych samych możliwość, co osoby bez niepełnosprawności. Zyskują na niej także mieszkańcy małych miejscowości, którzy dotychczas musieli zrezygnować z rozwoju na poziomie ponadpostawowym.
Przejście od nauczania tradycyjnego do cyfrowego
Technologia to nie tylko większe możliwości rozwoju dla osób, które niegdyś nie miały dostępu do nauki. Nowoczesne technologie w nauczaniu pozwalają na szybszą aktualizację informacji i dostosowanie nauki do potrzeb uczniów. Umożliwiają naukę w dowolnym miejscu w ramach e-learningu, a także pozwalają na naukę asynchroniczną. Nauczanie cyfrowe ułatwia również zaangażowanie i motywowanie uczniów poprzez wprowadzenie rozwiązań interaktywnych.
Kluczowe nowoczesne technologie, które zmieniają edukację
Spośród setek nowych rozwiązań technologicznych można wyróżnić dwa, które już od kilku lat mają ogromny wpływ na wygląd. Są to sztuczna inteligencja oraz systemy zarządzania nauczaniem.
Sztuczna inteligencja (AI) w edukacji
Nie chodzi tu rzecz jasna o wykorzystywanie AI do odrabiania zadań domowych. Sztuczna inteligencja pozwala dostosowywać naukę do potrzeb uczniów, aby jak najwięcej zapamiętali i byli zaangażowani w naukę. Dostępne są również narzędzia do nauczania i oceny oparte na sztucznej inteligencji, które usprawniają przygotowywanie lekcji oraz ocenę postępów uczniów. Oto pięć najlepszych narzędzi dla nauczycieli, które nie wymagają zaawansowanych umiejętności technicznych:
iSpring Page
iSpring Page to intuicyjne narzędzie, które umożliwia tworzenie kursów, samouczków oraz quizów. Proces tworzenia odbywa się w przeglądarce i jest wspierany przez sztuczną inteligencję, która może Cię wyręczyć w niektórych zadaniach. Narzędzie AI może m.in. pomóc w tworzeniu tekstu, poprawić błędy językowe oraz przetłumaczyć treść na różne języki.
Canva Magic Write
Głównym zadaniem tego programu jest wsparcie procesu pisania. Pomoże Ci pokonać blokadę pisarską oraz ułatwi tworzenie angażujących materiałów. Narzędzie jest szczególnie dla osób, którym pisanie sprawia pewną trudność – znacząco skraca czas poświęcany na przygotowanie treści.
Magic School
Magic School to platforma, która łączy w sobie wiele różnych narzędzi. Z jej pomocą m.in. stworzysz nowe treści i uczynisz materiały bardziej dostępnymi. Mnogość dostępnych opcji może być onieśmielająca na początku, jednak przyjazny wygląd platformy ułatwia szybkie ich poznanie.
Education Copilot
Education Copilot to platforma skupiająca się na projektowaniu planów lekcji i materiałów do zajęć. Z pomocą sztucznej inteligencji możesz tworzyć różnorodne, angażujące treści i oszczędzić czas na planowaniu wszystkich zajęć. Ułatwia również monitorowanie postępów uczniów.
PowerPoint Speaker Coach
To narzędzie pomaga nauczycielom doskonalić umiejętności prowadzenia zajęć i publicznego przemawiania. Znajdziesz w nim bota, który w przyjazny sposób przekaże Ci informacje zwrotne na temat Twojego wystąpienia i wskaże, co można poprawić. Dzięki temu Twoje prezentacje będą interesujące i dopracowane.
Systemy zarządzania nauczaniem (LMS) oraz platformy e-learningowe
Platformy do zarządzania nauczaniem stanowią nierozerwalną część e-learningu. Wprowadzając naukę online należy liczyć się z tym, że trzeba będzie znaleźć platformę do zarządzania nim.
Korzyści z LMS
Głównym zadaniem LMS jest przechowywanie i dostarczanie szkolenia uczniom. Dzięki niemu uczniowie mają stały i nieograniczony dostęp do materiałów z dowolnego miejsca na świecie. Z punktu widzenia organizatora szkoleń, LMS oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba już rezerwować sal szkoleniowych ani martwić się o czas niezbędny na dojazd na zajęcia. LMS ułatwia również śledzenie postępów uczniów, dzięki czemu można szybko reagować na wszelkie problemy i luki w wiedzy.Szkolenia w formie elektronicznej pozwalają również na aktualizowanie materiałów na bieżąco, gdy tylko pojawią się nowe informacje. Jest to szczególnie istotne w przypadku szkolenia specjalistów, których wiedza musi być aktualna, aby zagwarantować im konkurencyjność na rynku pracy. LMS pozwala również uczynić naukę interaktywną, dzięki czemu uczniowie są bardziej zainteresowani rozwijaniem wiedzy.
Studia przypadków udanego wdrożenia LMS
Najlepszym potwierdzeniem skuteczności LMS jest to, co mówią same firmy, które zdecydowały się na jego wdrożenie. Firma AUTOSUR od lat zajmuje się przeprowadzaniem przeglądu technicznego we Francji. Szukała rozwiązania, które umożliwiłoby szkolenie 1700 inspektorów i zapewniło jego wysoki poziom przy dwóch osobach odpowiedzialnych za przygotowanie materiałów szkoleniowych. Wybór padł na iSpring Suite, ponieważ program jest nie tylko łatwy w obsłudze, ale też pozwala wykorzystać stare materiały szkoleniowe w postaci prezentacji PowerPoint. W ciągu 3 lat firma stworzyła 50 kursów, których przygotowanie zajęło ok. 7 godzin. W AUTOSUR zauważono, że od momentu wprowadzenia iSpring Suite pracownicy poważnie podchodzą do szkoleń, a jakość usług jest znacznie lepsza.
Z kolei firma Jitasa, która zatrudnia ponad 400 osób i zajmuje się księgowością, była niezadowolona z poprzedniego LMS. Szukała rozwiązania, które pomogłoby utrzymać szkolenie pracowników z całego świata na równie wysokim poziomie. Z pomocą iSpring Learn udało jej się skrócić onboarding pracowników do jednego miesiąca oraz ustandaryzować szkolenie. Po wprowadzeniu iSpring Learn 96% pracowników regularnie uczy się z pomocą LMS i jest na bieżąco z nowościami dotyczącymi firmy.
Grywalizacja i interaktywna nauka
Sukces grywalizacji w nauce bierze się nie tylko z uniwersalnych preferencji do nauki przez zabawę. Ważną rolę odgrywa również wrodzona chęć rywalizacji i potrzeba bycia najlepszym.
Wpływ grywalizacji na naukę
Nauka oparta na grze wciąż w dużej mierze jest zarezerwowana dla dzieci, chociaż przynosi niezaprzeczalne korzyści uczniom w każdym wieku. Nie jest odkrywczym stwierdzenie, że nauka jest najskuteczniejsza wtedy, gdy uczniowie chcą się uczyć. Jednak aby tak się stało, nauka musi być dla nich interesująca i angażująca. Najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie tego jest dodanie elementów grywalizacji. Pomijając samo zainteresowanie grami, wiele grywalizowanych zadań wykorzystuje również nagrody, które zachęcają do dalszej gry i, w tym przypadku, nauki. Tego typu aktywna nauka sprzyja zapamiętywaniu informacji w większym stopniu niż tradycyjny, bierny model nauki. Uczniowie nie tylko poznają nowe informacje, ale też muszą od razu je wykorzystać, utrwalając w ten sposób wiedzę. Grywalizacja pozwala również na eksperymentowanie i podejmowanie ryzyka w bezpiecznym środowisku. Uczniowie mogą uczyć się metodą prób i błędów bez konsekwencji w prawdziwym świecie.Grywalizacja to również świetne rozwiązanie dla osób, którym nie odpowiadają tradycyjne style nauki. Szczególnie zyskują na niej uczniowie preferujący kinestetyczny, czyli wymagający działania, styl nauki.
Zachowanie wiedzy poprzez grywalizację
Grywalizacja to świetny sposób na zwiększenie zachowania wiedzy. Uczniowie muszą aktywnie zaangażować się w proces nauki, co zwiększa prawdopodobieństwo, że przetworzą i zapamiętają informacje na dłużej. Dodatkowo wiele gier wymaga kilkukrotnego powtórzenia wyzwań, co w tym przypadku oznacza powtarzanie nowych informacji i utrwalanie ich w pamięci długotrwałej. Większość grywalizowanych elementów oferuje również natychmiastowe informacje zwrotne na temat wyników. Dzięki temu uczniowie od razu wiedzą, co udało im się opanować, a nad czym muszą jeszcze popracować. Wspomniana wcześniej rywalizacja również wspomaga zapamiętywanie informacji, ponieważ uczniowie chcą osiągać coraz lepsze wyniki. Nawet, jeśli są na szczycie rankingu i muszą pokonać samych siebie.
Przyszłe trendy w nowoczesnych technologiach w edukacji
Co czeka edukację w kontekście rozwoju technologii? Możemy się tylko domyślać, ale na pierwszy plan wysuwają się dwa trendy powiązane ze sztuczną inteligencją.
Adaptacyjne uczenie się oparte na sztucznej inteligencji
Adaptacyjne uczenie się ma na celu szukanie indywidualnych rozwiązań i dostosowywanie doświadczeń edukacyjnych do potrzeb uczniów. Metoda ta jest niezwykle skuteczna, ale też czasochłonna i wymaga sporo wysiłku ze strony nauczyciela. Sztuczna inteligencja może usprawnić i przyspieszyć ten proces. AI może zająć się zbieraniem i analizą danych, które są niezbędne do dostosowania programu nauczania do uczniów. Uzyskane dane może wykorzystać do przygotowania ścieżek nauki dla każdego ucznia. Ścieżki te mogą oferować wyzwania zgodne z poziomem umiejętności uczniów i zawierać więcej zasobów w obszarach, które sprawiają im trudności. Sztuczna inteligencja jest również w stanie natychmiast analizować wyniki takiej nauki i na bieżąco dostosowywać materiały edukacyjne. Rolą nauczyciela jest jedynie potwierdzenie, że cały proces przebiega prawidłowo.
Rozwój metawersum w edukacji
Metawersum to kolejne pojęcie, które coraz częściej pojawia się podczas rozmów o przyszłości edukacji. Czym jest metawersum? Jest to koncepcja zakładająca współistnienie wielu wirtualnych światów, nowe oblicze internetu. Jaki jednak ma związek z nauką? Jednym z głównych założeń metawersum jest immersja, czyli całkowite zagłębienie się w treściach. W celu jej osiągnięcia wykorzystuje rzeczywistość wirtualną, rozszerzoną i symulacje 3D. W przypadku edukacji immersyjność objawia się pod postacią wirtualnych uniwersytetów i klas 3D. Uczniowie mogą uczestniczyć w wirtualnych zajęciach i, dzięki odpowiednim narzędziom, wchodzić w interakcje z obiektami cyfrowymi.Ze względu na istnienie w wirtualnym świecie, multiwersum pozwoli uczniom wziąć udział w symulacjach, które trudno przedstawić w prawdziwym świecie. Umożliwi np. pracowanie nad trójwymiarowymi modelami maszyn. Dodatkowo, multiwersum może dać uczniom szansę na podróż do miejsc, które już nie istnieją, takich jak starożytny Rzym. Ten rodzaj nauki jest niezwykle stymulujący i motywujący dla uczniów.
Nowoczesne technologie w edukacji jako przyszłość nauki
Technologie, takie jak systemy LMS, bez wątpienia rewolucjonizują sposób dostarczania i doświadczania edukacji oraz kształtują jej przyszłość. Wykorzystanie technologii to nie tylko zwiększenie dostępności nauki. To również możliwość personalizacji i dostosowywania nauki do indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz zmniejszenie dystansu między uczniami z całego świata. Nowoczesne technologie w edukacji ułatwiają też kształcenie ustawiczne i rozwój zawodowy. E-learning pozwala na kontynuację nauki przez całą karierę i dostosowywanie się do stale rozwijających się branży. Zastosowanie nowoczesnych technologii oznacza również obniżenie kosztów szkoleń poprzez zmniejszone zapotrzebowanie na zasoby fizyczne. Wreszcie, prawidłowo wykorzystane, nowoczesne technologie mogą stanowić ułatwienie i wzbogacenie nauki dla nowych, wychowanych w cyfrowym świecie, pokoleń.