Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny. Korzystasz z przestarzałej przeglądarki, więc mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem strony. Aby strona działała poprawnie, skorzystaj z najnowszej wersji jednej z tych przeglądarek: Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Wyobraź sobie, że musisz zbudować dom. Od czego zaczniesz? Możesz kupić materiały do wykonania podłogi, zatrudnić budowlańców, wybrać tapetę, a potem zdecydować, ile chcesz pokoi. Te przypadkowe działania najprawdopodobniej nie zakończą się sukcesem. Znacznie skuteczniej jest stworzyć plan i kolejno rozpisać kroki: położyć fundamenty, postawić ściany, zrobić dach, zamontować okna itd.

To some dotyczy szkolenia pracowników. Załóżmy, że chcesz wdrożyć nowych pracowników i skrócić czas potrzebny im do osiągnięcia pełnej produktywności. Muszą poznać wiele rzeczy: historię firmy, jej produkty, wartości korporacyjne, warunki pracy i wiele więcej. Możesz przekazać wszystkie informacje nowym pracownikom naraz, ale nie przyswoją oni prawie nic, ponieważ nauka powinna być realizowana stopniowo. To właśnie umożliwia ścieżka edukacyjna.

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez cały proces rozwoju ścieżki edukacyjnej.

Czym jest ścieżka edukacyjna?

Ścieżka edukacyjna, znana również jako ścieżka nauki, to droga, którą uczniowie pokonują podczas szkolenia. Umożliwia ona odbycie różnych kursów i połączenie ich w spójną podróż edukacyjną, dzieląc proces nauki na łatwe do opanowania części. Wygląda to bardzo podobnie do mapy drogowej z kamieniami milowymi, które prowadzą do zamierzonych celów nauki.

Metodologia ścieżek edukacyjnych jest szczególnie przydatna w szkoleniach korporacyjnych. Pozwala bowiem organizacjom wdrażać nowych pracowników i zapewniać ukierunkowane oraz spersonalizowane doświadczenia edukacyjne dla obecnych pracowników.

Spójrz na poniższą grafikę. Po lewej stronie znajdują się chaotyczne kursy, w których nie wiadomo, od czego zacząć ani w jakiej kolejności. A po prawej stronie znajduje się seria kursów, które tworzą liniowy przepływ tego, czego należy się nauczyć. Jaki sposób szkolenia wolałby uczeń? Odpowiedź wydaje się oczywista.

Ścieżka edukacyjna

Dlaczego warto korzystać ze ścieżek edukacyjnych?

Najlepszą rzeczą w ścieżce edukacyjnej jest to, że może ona zmienić program szkoleniowy z niejasnego w konstruktywny. Dokładniej rzecz biorąc, pozwala ona:

  1. Stworzyć bardziej ustrukturyzowany program szkoleniowy. Zamiast przypisywać wiele osobnych kursów, które trudno zorganizować i po których trudno się poruszać, możesz zaprojektować inteligentną i prostą ścieżkę. Ponadto możesz kontrolować zarówno kolejność przypisywania kursów, jak i ramy czasowe, w których są dostępne.
  2. Szybciej osiągnąć cele. Cel ścieżki edukacyjnej zawsze jest podzielony na mniejsze, które osiąga się poprzez ukończenie konkretnego kursu lub modułu. Umożliwia to uczącym się jasne zrozumienie kroków, które muszą podjąć, aby osiągnąć ostateczny cel.
  3. Zaoszczędzić czas. Możesz zapisać uczniów na każdy z kursów osobno, ale jest to niewygodne i czasochłonne. Możesz też zdecydować się na inne rozwiązanie i raz skonfigurować ścieżkę nauki, a następnie pozwolić uczniom samodzielnie ją przejść. Po ukończeniu jednego kursu zostaną oni automatycznie zapisani na kolejny i tak dalej, aż do ukończenia całej ścieżki szkolenia.

Jak stworzyć ścieżkę edukacyjną

Jeśli podoba Ci się wizja tego, co można osiągnąć dzięki ścieżkom edukacyjnym, przeczytaj nasz kompleksowy przewodnik. Szczegółowo w nim wyjaśnimy, jak je tworzyć.

Krok 1. Przeprowadź dogłębną analizę

To bardzo ważny etap, który wpłynie na wszystkie kolejne. Musisz dobrze zrozumieć:

  • Twoją grupę docelową. Dokładnie określ, kogo będziesz szkolić: nowicjuszy z różnych działów, zespół sprzedaży czy menedżerów i liderów zespołów.
  • Obecny poziom kompetencji i luki kompetencyjne. Pomyśl o mocnych stronach swoich odbiorców i o tym, czego im obecnie brakuje. Pomoże Ci to zdecydować, jakie treści powinny znaleźć się w programie szkoleniowym. Na przykład może się wydawać, że nowo mianowani menedżerowie nie posiadają umiejętności niezbędnych do organizacji pracy zespołowej lub skutecznej komunikacji.
  • Cele kształcenia. Określ główny cel całej ścieżki edukacyjnej na podstawie luk w wiedzy i umiejętnościach odbiorców. Następnie podziel go na mniejsze cele. Twoje cele edukacyjne powinny jasno określać, co odbiorcy muszą wiedzieć i umieć zrobić po ukończeniu szkolenia. Oto, jak to wszystko może wyglądać, jeśli chcesz przekształcić nowych menedżerów w potężnych liderów:
Cele ścieżek edukacyjnych

Krok 2. Utwórz kamienie milowe

Ludzki mózg jest stworzony tak, że lepiej zapamiętuje informacje, gdy są poukładane i podzielone na mniejsze części. Weźmy na przykład strukturę tego artykułu. Czy liniowy przepływ i podział na akapity pomagają lepiej przetwarzać informacje, czy też je komplikują?

Jeśli Twoje szkolenie nie ma logicznej kolejności, uczniowie będą musieli włożyć wiele wysiłku w poukładanie go w swoich głowach. Tak więc musisz pamiętać o celach i podzielić ścieżkę edukacyjną na odpowiednie kursy i lekcje.

Kamienie milowe powinny być ze sobą powiązane i uporządkowane względem siebie. Uporządkuj kursy od prostych do bardziej złożonych. Rezultatem powinna być logiczna sekwencja tematów nauczania, jak w poniższym przykładzie:

Tworzenie struktury kursu

Jasno określone kamienie milowe sprawią, że proces nauki będzie przebiegać sprawnie i przyjemnie.

H3-3. Krok 3. Przygotuj treści edukacyjne

Teraz, gdy wszystko zostało już przygotowane, zbierz wszystkie działania edukacyjne. Prawdopodobnie masz już jakieś wykłady wideo, przewodniki, podcasty i dokumenty. Jeśli ich nie masz lub ich ilość jest niewystarczająca, aby spełnić cele szkoleniowe, stwórz je.

Możesz kupić gotowe kursy w sieci, zlecić opracowanie szkoleń zewnętrznym firmom lub tworzyć kursy w firmie. Na szczęście istnieją narzędzia do tworzenia treści, takie jak iSpring Suite, które umożliwiają tworzenie interaktywnych kursów. Dzięki nim nie trzeba mieć umiejętności projektowania ani umiejętności technicznych. W iSpring Suite możesz tworzyć kursy oparte na slajdach, quizy, symulacje odgrywania ról i filmy w znanym środowisku PowerPoint. To zaledwie ułamek tego, co możesz przygotować w iSpring Suite.

Krok 4. Zbuduj ścieżkę edukacyjną w swoim LMS

Gdy już zgromadzisz całą potrzebną treść, połącz wszystkie pliki, przewodniki, wykłady wideo i oceny z odpowiednimi kursami w swoim LMS.

System zarządzania nauczaniem (LMS) to platforma internetowa, która umożliwia tworzenie, dostarczanie i monitorowanie szkoleń online z jednego miejsca. Dzięki korporacyjnemu LMS możesz utworzyć ścieżkę nauki, przypisać ją swoim uczniom i monitorować ich postępy, otrzymując szczegółowe raporty.

Przyjrzymy się temu, jak można konfigurować ścieżki edukacyjne w iSpring Learn LMS.

W iSpring Learn ścieżka edukacyjna nazywana jest ścieżką nauki. Umożliwia połączenie serii kursów, które mogą składać się z interaktywnych modułów, podręczników, ocen i innych treści, w jedną prostą.

Tworzenie ścieżki nauki

Użytkownicy mogą przechodzić kolejne ścieżki nauki w iSpring Learn na trzy sposoby:

  • Zaplanowana ścieżka nauki. Jeśli chcesz powstrzymać uczniów przed przewinięciem całej ścieżki, aby jak najszybciej ją ukończyć, stwórz jasny harmonogram kursów. Będzie on określał, w którym dniu każdy kurs w ramach Twojej ścieżki będzie dostępny.
  • Sekwencyjna ścieżka nauki. Opcja ta pomaga to kontrolować kolejność, w jakiej uczniowie biorą udział w kursach. Jednak w porównaniu do zaplanowanej ścieżki, dostęp do następnego kursu zostanie im automatycznie przyznany natychmiast po ukończeniu poprzedniego, a nie w określonym dniu.
  • Ścieżka z dowolną kolejnością kursów. Czasami kolejność nie ma znaczenia — w tej sytuacji możesz udostępnić wszystkie kursy w ramach ścieżki edukacyjnej jednocześnie. Uczestnicy mogą sami zdecydować, jaka kolejność jest dla nich najlepsza.

Małe fragmenty treści połączone w ścieżki szkoleniowe można łatwo dostarczyć za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Aplikacja mobilna iSpring Learn umożliwia przechodzenie przez ścieżki szkoleniowe w dowolnym czasie i miejscu, nawet w trybie offline.

Ścieżka nauki w aplikacji mobilnej

Jednym z największych wyzwań w ścieżkach nauki jest sprawienie, aby były płynne i angażujące. W iSpring Learn łatwo jest rozpoznawać osiągnięcia uczniów i motywować ich do jeszcze większego sukcesu. Na przykład Twoi pracownicy mogą zdobywać punkty i odznaki, gdy przeglądają kursy i pomyślnie kończą testy, symulacje oraz zadania. Dodatkowo mogą sprawdzać własne postępy i postępy swoich kolegów na tablicach wyników. Wszystko to pomoże Ci promować kulturę zdrowej rywalizacji wśród współpracowników.

Angażujące ścieżki edukacyjne

Możesz także skonfigurować system LMS tak, aby przyznawał uczniom certyfikat ukończenia kursu po ukończeniu ścieżki edukacyjnej. Pozwoli to zwiększyć ich zaangażowanie w szkolenie.

Certyfikaty iSpring Learn

Krok 5. Oceń postęp

Po utworzeniu ścieżki edukacji i wdrożeniu jej w systemie LMS nie zapomnij sprawdzić postępów. Użyj oceny, aby dowiedzieć się, czy ścieżka edukacyjna była przydatna i pomogła Twoim uczniom osiągnąć pożądane cele. iSpring dostarcza kompleksowe, szczegółowe statystyki dotyczące każdego elementu treści i ucznia. Dzięki temu możesz szybko ocenić postępy ucznia – nawet na wielu ścieżkach edukacyjnych. Informacje te pomogą Ci również odkryć najpopularniejsze treści lub te, które stanowią największe wyzwanie dla uczniów.

Analiza ścieżek edukacyjnych

Zbieraj opinie od uczniów, aby udoskonalać ścieżkę edukacyjną i sprawić, że nauka będzie jeszcze płynniejsza.

Często zadawane pytania dotyczące ścieżek edukacyjnych

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ścieżek edukacyjnych.

Jaka jest różnica między ścieżką edukacyjną a kursem?

Podczas gdy kurs zapewnia skoncentrowaną wiedzę na konkretny temat, ścieżka nauki składa się z różnych kursów, przez co jest bardziej kompleksowa. Ponieważ ścieżki nauki są bardziej holistyczne i spójne, ukończenie ich zajmuje użytkownikom więcej czasu w porównaniu z oddzielnymi kursami.

Dlaczego ścieżka edukacyjna jest ważna?

Ścieżka edukacyjna to przewodnik z serią kursów, który sprzyja lepszemu zrozumieniu i większej biegłości w istotnych tematach. Główną wartością ścieżki edukacyjnej jest to, że pracownicy rozumieją wymagania niezbędne do odniesienia sukcesu na danym stanowisku i rozwoju umiejętności.

Czym jest spersonalizowana ścieżka edukacyjna?

Spersonalizowana lub dostosowana ścieżka edukacyjna to unikalny harmonogram, który pomaga pracownikowi opanować umiejętności, aby wypełnić luki w wiedzy. Pozwala to pracownikowi odnieść sukces w pracy oraz zdobyć awans. Oferując spersonalizowane ścieżki edukacyjne, możesz zmotywować pracowników do przejęcia kontroli nad swoim rozwojem i wytyczenia własnej ścieżki, aby osiągnąć cele.

Cały program szkoleniowy w jednym miejscu

Podczas tworzenia programów szkoleniowych dla pracowników najlepszym sposobem na kompleksowe przekazanie nowych informacji jest połączenie kursów w jedną ścieżkę edukacyjną.

Możesz łatwo to zrobić za pomocą LMS, który umożliwi Ci również automatyzację wielu procesów zarządzania szkoleniem. Dodatkowo dostarczy aktualne, systematyczne dane na temat postępów uczniów. Jeśli jeszcze nie wybrałeś LMS, dlaczego nie wypróbujesz wersji demo iSpring Learn?

iSpring Learn
Łatwo przygotuj ścieżkę edukacyjną
Wypróbuj za darmo